0%
Recyklace nápoj. kartonu
zpět
 
   

Nápojový karton

Recyklačních závodů na nápojové kartony u nás existují jen dva typy. Tím nejběžnějším je papírna. Nápojové kartony jsou ze tří čtvrtin tvořeny velmi kvalitním papírem, zpracovávají se v nich tedy stejně jako běžný sběrový papír. Jiná možnost zpracování je, že se z celých nápojových kartonů vyrábějí stavební desky.

Při využití papírové části se rozvlákněním oddělí papírenská vlákna od ostatních složek. Dále se vlákna zpracují na výrobu nového papíru. Zbylé plasty a hliník se mohou využít na výrobu dalších věcí, nebo se využije v nich obsažená energii jako alternativní palivo.

Druhou možností využití nápojových kartonů je výroba na speciální stavební desky. Nápojové kartony se rozemelou na malé kousky, rozprostřou se na vyhřívanou plochu stroje a slisují se. Taková deska se lisuje několik minut při teplotě přes 200°C. Při této teplotě se polyethylen obsažený v nápojových kartonech roztaví a slepí všechny kousky k sobě. Když potom celá deska vystydne, používá se jako materiál pro výstavbu domů a bytů, má podobné uplatnění jako sádrokarton. Z některých desek se dají stavět i celé domy. Takové domy mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti.

Ahoj, jmenuji se Tonda Obal a mým koníčkem je vše, co se týká odpadů. Jsem rád, že jsi zavítal na mé stránky. Pokud se chceš dozvědět něco o třídění a recyklaci odpadu, tak jsi tu správně.