0%
Hierarchické nakládání s odpady
zpět
 
 
 
 
 

Hierarchie nakládání s odpady

Odpadové hospodářství je propracovaný systém, který má svá pravidla. V rámci tohoto systému je daná hierarchie správného nakládání s odpady. Nejdříve se vytřídí a využije vše, co je potřeba, až zbytek, který nelze recyklovat putuje do zařízení na energetické využití odpadů nebo na skládky. Odpad, jehož vznik můžeme sami ovlivnit, se nazývá domovní odpad.

Předcházení vzniku odpadu

Už při nákupu můžeme ovlivnit množství odpadů, které doma vznikají. Opravdu musíme mít vše nejnovější a spoustu věcí na jedno použití? Na nákup si můžeme třeba vzít vlastní tašku a nepotřebujeme novou igelitovou. Dalším dobrým způsobem, jak omezit množství odpadu je např. kupování větších balení (místo tří malých zmrzlin ti rodiče mohou koupit jednu velkou ve vaničce, kterou sníš postupně.)

Opětovné využití

Ne vše je nutné vyhazovat, některé věci můžeme přímo využít k původnímu nebo podobnému účelu (např. zavařovací sklenice). Jiné věci dokáží upotřebit šikovní čeští kutilové. Zeptej se dědečka, co všechno dokázal z na první pohled nepotřebných věcí vyrobit! Věci, které fungují, ale koupili jsme si nové, můžeme dále nabídnout na charitu, do bazaru, nebo třeba přes inzerát na internetu.

Třídění a recyklace

Třídění a recyklaci odpadů se věnujeme na těchto stránkách nejvíce. Pouze správně vytříděné odpady se mohou dostat k dalšímu zpracování. Z vytříděného odpadu vznikají druhotné suroviny, které jsou použity jako materiál prodalší výrobu. Odpad je využit a stává se součástí nových výrobků.

Energetické využití

Odpady, které nejsou vhodné pro recyklaci, je možné využít pro získání energie, která se v nich skrývá. Z takovýchto odpadů se tedy vyrobí teplo a elektřina. Více informací o zařízeních, kde k této přeměně dochází.

Odstranění

I přes naši veškerou snahu zbývá odpad, který není možné nijak využít. Takový odpad končí na skládkách. Moderní skládky jsou součástí odpadového hospodářství po celém světě.Více informací o skládkách odpadu.

Ahoj, jmenuji se Tonda Obal a mým koníčkem je vše, co se týká odpadů. Jsem rád, že jsi zavítal na mé stránky. Pokud se chceš dozvědět něco o třídění a recyklaci odpadu, tak jsi tu správně.